Osteoartritída

Osteoartritída (OA)

je najčastejšou formou artritídy.
Postihuje všetky voľne pohyblivé kĺby. Malé (kĺby zápästia, rúk a nôh) i veľké (bedrový kĺb, kolenný kĺb) – a to buď samostatne alebo aj viac kĺbov naraz. Veľké kĺby sú vystavené väčšej námahe (najviac je namáhaný kolenný kĺb), keďže nesú najväčšiu váhu nášho tela. Osteoartritída sa prejavuje bolesťou kĺbov, bolestivosťou pri zvýšenej námahe a po námahe, stuhnutosťou kĺbov a rozšírením kostí v strede a na konci kĺbov prstov. Často dochádza ku jej zvýrazneniu v noci. Na rozdiel od iných foriem artritídy, napr. reumatoidnej, ovplyvňuje len činnosť kĺbov, nie však kožné tkanivo, pľúca, oči alebo krvné cievy.

Príčiny vzniku
Presné príčiny vzniku ochorenia nie sú známe, predpokladá sa kombinácia viacerých faktorov. Výskyt ochorenia rastie s vekom. Osteoartritída je spôsobená opotrebovaním kĺbov vplyvom nadmerného zaťažovania, vekom (najvyššie percento výskytu je okolo 65. – 84. roku života) a starým zranením. Môže tiež vznikať sekundárne. Výsledky štúdií preukázali, že na vznik ochorenia má vplyv náš genetický základ, pohlavie (u mužov do 45 rokov sa vyskytuje častejšie ako u žien avšak od 50 rokov je častejší výskyt u žien – menopauza), rasa, nadváha, obezita a nadmerné zaťažovanie, a to hlavne u aktívnych športovcov. Ide o typ ochorenia, ktoré však postihuje najmä starších ľudí. Ich kĺby totiž vykazujú prirodzenú opotrebovanosť.

4 stupne osteoartritídy
1. stupeň – neurčité zúženie kĺbového priestoru
2. stupeň – jasné kostné výrastky, zúženie kĺbového priestoru
3. stupeň – početné kostné výrastky, jasné zúženie kĺbového priestoru, postupne sa objavujú deformácie koncov kostí
4. stupeň – veľké kostné výrastky, značné zúženie kĺbového priestoru, výrazné deformácie koncov kostí

Liečba osteoartritídy
Hoci osteoartritída nemôže byť vyliečená, jej skorá identifikácia a následná liečba môže spomaliť postup ochorenia, uľaviť od bolesti a obnoviť činnosť kĺbov. V prípade, že trpíte nadváhou, alebo obezitou, každé kilo, ktoré sa vám podarí schudnúť, znamená zníženie záťaže na kĺby. Vhodné pravidelné cvičenie posilní svaly okolo kĺbov. Odborníci odporúčajú najmä plávanie. Plávanie v štýle „prsia“ ako prospešný pohyb môže niekedy pri dlhšom vykonávaní spôsobovať ťažkosti v krčno-hlavovej a driekovej oblasti nakoľko tento spôsob vyžaduje záklon v krčno-hlavovej a driekovej oblasti. Stačí meniť štýly alebo zaradiť prestávky. Výborným tipom je tiež bežná chôdza a jazda na bicykli.

Bolesť pri osteoartróze môžeme zmierniť protizápalovo a analgeticky pôsobiacimi liekmi (nesteroidné antireumatiká vo forme tabliet, krémov, náplastí alebo sprejov), teplom alebo elektroliečbou. Výhodou lokálnej protizápalovej liečby je, že znižuje riziko závažných nežiaducich reakcií tráviaceho traktu na nesteroídne protizápalové lieky a odporúča sa preto uprednostniť ju pred tabletkami najmä ak sú zápalom postihnuté malé kĺby rúk, alebo koleno či úpony šliach a pacient má súčasne iné závažné ochorenie (napr. žalúdka alebo srdca).
Okrem farmakologickej liečby sa niekedy používajú aj rôzne fyzikálne metódy liečby.

Ak máte ťažkú osteoartritídu a ostatné liečebné postupy nezabrali, je nutný chirurgický zákrok (arthroskopia – odstránenie poškodenej chrupavky, alebo kĺbová náhrada). Bedrový a kolenný kĺb sa v dnešnej dobe dajú vymeniť. Ako nové možnosti liečby sa ukazuje intraartikulárna (injekciou priamo do kolena) aplikácia hyalurónovej kyseliny či kmeňových buniek.

Prieskum
Prieskum
Prečo používate lokálne krémy proti bolesti?
Slovník

Ankylozujúca spondylitída alebo Bechterevova choroba

Reumatoidná artritída

Prevencia

RTG

Alfamil® krém

Aceklofenak

Analgetický

Antireumatický účinok

Antiflogistikum

Písomná informácia
pre používateľov

Viac informácií