Skip to content

Vyskočená platnička: Nepríjemná komplikácia v každom veku

Chrbtica a kĺby patria medzi najviac namáhané časti pohybového aparátu. Hoci vyskočená platnička trápi čoraz viac mladých ľudí, stále zostáva veľkým a najmä bolestivým problémom súvisiacim s vyšším vekom.

Čítať ďalej

Čo je vyskočená platnička?

Priestor medzi stavcami (kosťami) je vyplnený platničkou. Jej úlohou je tlmiť nárazy a zabezpečiť, aby sa kosti o seba neodierali. Platnička je vo vnútri (v jadre) mäkká, želatínová. Zvonka je obalená pružným prstencom.

Stačí však milimetrové vysunutie jadra platničky do prstenca a nastáva problém. Tlačí na nervový koreň. Miesto bolí a z tlaku sa môže vyvinúť aj zápal.

Lekári nazývajú tento problém hernia disku. Ide o relatívne vážny problém, ktorý si môže vyžadovať aj chirurgický zákrok, no to je až posledná možnosť

www.istockphoto.com

Rizikové faktory

Opotrebovaná chrbtica je na vznik hernie disku náchylnejšia. Nižšia funkčná schopnosť záťaže kĺbov alebo chrbtice v kombinácii s neprimeranou a nepravidelnou záťažou vedie k preťaženiu a k rozvoju nepríjemných bolestivých stavov, opuchov a obmedzeniu hybnosti,“ potvrdil ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

Aj keď medzi rizikové faktory patrí napríklad aj genetická predispozícia, vo vyššom veku dochádza k vyskočeniu platničky buď v dôsledku úrazu (pád, náraz), preťažením chrbtice alebo dôsledkom nesprávneho pohybu.

Veľkým rizikovým faktorom je zlé držanie tela, časté sedenie, málo pravidelnej pohybovej aktivity, ktorá, keď je zrazu vystriedaná neprimeranou námahou, na ktorú telo nie je zvyknuté, môže vyústiť do hernie.

Domáca prvá pomoc

Vyskočená platnička sa môže v priebehu niekoľkých dní sama postupne vrátiť na miesto. Aby sme tomu dali šancu, musíme dodržať niekoľko zásad.

Okrem problémov s pohybom trápi človeka s vyskočenou platničkou najmä bolesť. Niekedy nebolí priamo chrbát, ale bolesť vystreľuje do iných častí tela. V každom prípade ide o nepríjemný stav, ktorý zásadne komplikuje bežné fungovanie.

Bolí ležanie, sedenie, ale aj zakašľanie, dýchanie, chôdza či pobyt na toalete. Tíšenie bolesti je preto viac ako potrebné. Zároveň však platí, že lieky na bolesť s protizápalovým účinkom majú mnoho vedľajších prejavov a zaťažujú tráviacu aj vylučovaciu sústavu (pečeň, obličky).

„Perorálne liečivá sa dajú nahradiť krémom, ktorý sa používa lokálne. Napríklad krém Aflamil obsahujúci látku aceklofenak má analgetické aj protizápalové účinky,“ dáva dobrú radu ortopéd.

Ak bolesti neustúpia po dvoch, maximálne troch dňoch, je namieste vyhľadať lekársku pomoc. Postupná náprava môže trvať niekoľko dní až niekoľko mesiacov a niekedy sa problém nedá vyriešiť inak ako operačným zákrokom.

Ako sa prejavuje vyskočená platnička?

  • na tvrdých povrchoch
  • silnými bolesťami v oblasti dolnej časti chrbta alebo krku, ktoré sa môžu šíriť do nôh alebo ramien
  • mravčenie, pichanie, ostrá bolesť sprevádzaná mravčením v končatinách alebo v zníženej schopnosti hýbať nimi
  • únavou, zníženou výkonnosťou, poruchami spánku

Príčiny vyskočenej platničky

  • degenerácia platničky v dôsledku veku, keď stráca schopnosť absorbovať nárazy
  • náhly alebo opakovaný nadmerný tlak, môže byť spôsobený zdvíhaním ťažkých bremien, opakovaným ohýbaním alebo náhlymi pohybmi
  • zranenie
  • genetické faktory