Skip to content

Máte sedavé zamestnanie? Pomôžte svojej chrbtici a kĺbom

Keď sme unavení, túžime si sadnúť alebo ľahnúť. Viete však, že sedenie v skutočnosti unavuje a navyše škodí telu? Problémy s chrbticou má (takmer) každý človek so sedavým zamestnaním. Postupne môžu vzniknúť aj zápaly kĺbov a ďalšie choroby.

Čítať ďalej

Prečo sa to deje? Vysvetlenie je jednoduché. Chrbtica je vystavená enormnej statickej záťaži, na akú nie je stavaná. Stavce a priestory medzi nimi sú utláčané, zvyšuje sa svalové napätie, zhoršuje sa dýchanie aj trávenie, utláčané sú orgány schované v brušnej dutine.

Dôsledkom dlhého a nesprávneho sedenia pri práci, učení, pozeraní televízie či dokonca relaxovaní sú aj fyzická a psychická únava, znížený výkon a zhoršená koncentrácia.

Sedavé zamestnanie ničí chrbticu

Málo pohybu a veľa sedenia si vždy vypýta svoju daň. Ako prvá začne bolieť chrbtica. No tam sa to nekončí, naopak, začína sa začarovaný kruh a je ťažké dostať sa z neho von. „Bolesť chrbtice, ale všeobecne akákoľvek bolesť negatívne vplýva na spánok, náladu, pracovný výkon, čo výrazne znižuje celkovú kvalitu života,“ potvrdzuje neurológ doc. MUDr. Michal Minár, PhD. Pretože do práce prídeme nevyspatí, ubolení, nevrlí. Túžime si sadnúť, aby sa nám uľavilo, ale problém sa prehlbuje ďalej… Už nebolí len chrbát, ale možno aj ruky, nohy či hlava, sme nesústredení, robíme chyby z nepozornosti.

Zdroj: www.istockphoto.com

Čo robiť, ak bolí chrbtica?

Viete, že to chce zmenu – možno zmenu práce alebo aspoň spôsobu sedenia. Ale v tejto  chvíli potrebujete hlavne uľaviť od bolesti! „V akútnom štádiu je najdôležitejší pokoj na lôžku, aby sa ubolená chrbtica a svaly uvoľnili. Teplo na oblasť chrbta pôsobí proti svalových kŕčom a zmierňuje bolesť. Lieky proti bolesti síce chrbticu nevyliečia, ale pomôžu prekonať akútnu bolesť. Vhodnejší ako tabletka je lokálny krém, napríklad s obsahom aceklofenaku, ktorý nezaťaží tráviaci trakt ani pečeň a zároveň uľaví od bolesti,“ odporúča neurológ.

Účinnú látku aceklofenak obsahuje Aflamil krém, ktorý nie je viazaný na lekársky predpis a dá sa kúpiť v každej dobrej lekárni. Funguje na tlmenie bolesti a zápalov svalov, kĺbov aj šliach (karpálny tunel), uľavuje aj pri bolesti krížov a šije.

Správne sedenie

Neliečením chrbtice trpiacej sedavým zamestnaním sa celá situácia iba zhorší. Keď bolesť vďaka analgetickému krému pominie, je čas na pár zmien.

Ideálne je vymeniť starú kancelársku stoličku či stoličku v študentskej izbe za anatomickú. Ak to nie je možné, je dôležité dbať aspoň na správne nastavenie jej výšky a správnu výšku stola. Pri sedení majú byť kolená aj lakte v 90-stupňovom uhle.

Niekoľkokrát za deň môžete stoličku nahradiť fit loptou, neodporúča sa však na nej sedieť dlhšie ako 15 minút.

Kompenzácia pohybom

Ani tá najlepšia stolička a dôsledná sebadisciplína, vďaka ktorej sa nebudete pri sedavej práci hrbiť, ruky a nohy budete držať v správnej polohe a pravidelne uľavíte očiam, však nenahradia pohyb. A pritom strnulosť chrbtice je hlavnou príčinou jej bolestí.

Tak ako si má prestávky robiť každé dve hodiny vodič počas šoférovania, potrebuje ich aj človek so sedavým zamestnaním. Keď sa raz za dve hodiny postaví a ponaťahuje si jednoduchými cvikmi chrbát, ruky aj nohy, urobí veľa pre svoje zdravie.

Žiaľ, iba takéto cvičenie nestačí. Odborníci odporúčajú kompenzovať negatívny vplyv sedavého zamestnania pohybom, ktorý je človeku najprirodzenejší – chôdzou. Na rozdiel od cvičenia vo fitku alebo behu pri ňom nedochádza k ďalším nežiaducim zaťaženiam chrbtice a kĺbov. Naopak, rýchla chôdza má ešte jeden bonus – účinne sa počas nej spaľujú tuky nahromadené v dôsledku sedavého zamestnania.

Pred ďalším cvičením

Športoví lekári odporúčajú vrátiť sa k športovej aktivite až potom, keď je preťažené alebo zranené miesto vyliečené. Inak sa zvyšuje riziko ďalšieho poškodenia organizmu, kedy sa už problém nebude dať vyriešiť tíšením bolesti.
Pred cvičením si teba urobiť rozcvičku na zahriatie svalov. Potom stačí telo namáhať telo tak akurát a po cvičení si všetky svaly dôsledne ponaťahovať strečingovými cvičeniami. Tak budeme mať zo športu naozaj úžitok a nie problémy.

Aký vplyv má sedavé zamestnanie na vaše telo?

  • Vznikajú bolesti, zápaly a neskôr aj deformácie chrbtice
  • Opotrebúvajú sa kĺby
  • Zvyšuje sa riziko kardiovaskulárnych ochorení
  • Môže dochádzať k bolesti a zápalom šliach a kĺbov (bedrové kĺby, karpálny tunel)
  • Zhoršuje sa trávenie
  • Svalovej hmoty ubúda, tuku, naopak, pribúda, čo spôsobuje nadváhu až obezitu
  • Svalstvo chrbta aj hrudníka ochabuje
  • Realitou je fyzická a psychická únava
  • Znižuje koncentráciu