Skip to content

Kedy už pri bolesti navštíviť lekára?

Bolesť je do určitej miery bežnou súčasťou života. Niekedy je však tak neznesiteľná alebo dlhotrvajúca, že uvažujete nad návštevou lekára. Kedy je ten správny čas vyhľadať pomoc? 

Čítaj ďalej

Bolesť je vo všeobecnosti najčastejším dôvodom návštevy lekára. V prípade úrazov a náhlych neznesiteľných bolestí nie je, samozrejme, na čo čakať. Čo však v prípade, ak je bolesť miernejšia a výrazne vás neobmedzuje?

V prvom rade môžete skúsiť teplé či studené obklady a produkty z lekárne (viac o liečbe bolesti tu). Voľnopredajné produkty by sa však nemali bez konzultácie s lekárom užívať dlhodobo, čiže je na mieste navštíviť ho a nechať sa vyšetriť.

A akých ďalších prípadoch netreba čakať?

Dôvody pre návštevu lekára

1. Neznesiteľná úroveň bolesti

Ak ste začali pociťovať bolesti mesiace dozadu a ešte aj dnes sú prítomné, je načase navštíviť lekára. Dlhotrvajúca bolesť odkazuje na určitý problém, ktorý by mal byť prešetrený.

Objednajte sa k lekárovi a nechajte sa vyšetriť. Je vysoká šanca, že sa vyšetrením odhalí príčina bolesti. A ak poznáme príčinu, vieme ju odstrániť, vďaka čomu by mala vymiznúť aj bolesť.

Ak sa nenájde príčina alebo sa nedá odstrániť, lekár vám naordinuje najvhodnejšiu liečbu na tlmenie bolesti.

3. Neviete sa zaobísť bez liekov

Ak neviete počas dňa fungovať naplno bez toho, aby ste si dali liek od bolesti, je čas navštíviť lekára. Svojvoľné dlhodobé užívanie liekov proti bolesti, hoci sú voľnopredajné, nie je správne.

Váš lekár vám naordinuje optimálnu liečbu. Okrem toho, že by mala byť efektívnejšia a bezpečnejšia, často vás lieky na predpis vyjdú lacnejšie ako voľnopredajné lieky od bolesti.

4. Bolesť vás obmedzuje

Ak vás bolesť obmedzuje vo vykonávaní vašich každodenných činností alebo pri spánku, neváhajte s návštevou lekára. V opačnom prípade vám bolesť môže zabrániť podávať pracovný výkon, užívať si vaše koníčky či obľúbený šport.

Nebojte sa vyhľadať lekársku pomoc, ak vám bolesť znižuje kvalitu života (vrátane kvality spánku).

5. Objavili sa ďalšie príznaky

Ak sa k bolesti pridali aj iné symptómy, napríklad mravčenie alebo horúčka, mali by ste navštíviť lekára. Symptómy mimo lokalizovanej bolesti môžu naznačovať problém, ktorý si vyžaduje liečbu.

Mravčenie alebo znecitlivenie môžu signalizovať poškodenie nervov (neuropatiu), zatiaľ čo horúčka alebo zvýšená teplota môžu znamenať infekciu.

Lekársku návštevu by ste nemali odkladať ani v prípade, ak bolesť začne vystreľovať do končatiny alebo do tela.

Ak okrem všednej bolesti pozorujete aj iné symptómy, je dobré zavolať do ambulancie a dohodnúť si termín vyšetrenia.

Špeciálnym prípadom je bolesť na hrudníku, ktorá môže vystreľovať do ľavého ramena, paže, krku alebo sánky. Takáto bolesť je charakteristická pre infarkt myokardu (srdcový infarkt). Ak na sebe spozorujete spomenuté príznaky, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc.

Kde ho kúpiť? 

AFLAMIL 15 mg/g krém kúpite 
v kamenných predajniach alebo online

Kde ho kúpiť? 
Odborne o bolesti