Skip to content

Prečo bolia kĺby?

Prechladnutie, nadmerná záťaž, opotrebovanie vekom. Zápal, degeneratívne ochorenie, zlá obuv, dôsledok úrazu. Dôvodov, prečo bolia kĺby, je naozaj veľa. Odhaliť príčinu je na dosiahnutie trvalej úľavy kľúčové. 

Čítať ďalej

Kĺby sú pohyblivé, no zároveň pevné spojenia, kde sa stretávajú dve alebo viacero kostí. Vďaka kĺbom sme ohybní, vieme chodiť, sedieť, rozprávať, milovať sa, usmievať sa na svet.

Ochranu kĺbových kostí má na starosti chrupavka a bezbolestný pohyb zabezpečuje synoviálna tekutina. Je to vlastne niečo ako kĺbové mazivo a zároveň výživa pre chrupavku.

Len čo však niektorý z kĺbov – v tele ich máme asi 200 – začne bolieť, úsmev sa vytráca…

Prečo a ako vzniká bolesť kĺbov?

Príčin bolesti kĺbov je takmer nekonečné množstvo. Bolesť je často dôsledkom opotrebovania, poškodenia chrupavky, nedostatku kolagénu… Svoje o tom vedia nielen ľudia vo vyššom veku, ale aj profesionálni či amatérski športovci, ktorí sa viac zameriavali na výkon a menej na regeneráciu.

Kĺby bolia aj mladých

Spájať si však  bolesti kĺbov iba s vyšším vekom či športovými aktivitami je krátkozraké. Veď kĺby bolia aj malé deti, keď rýchlo rastú (rastový špurt). Vtedy sa sťažujú na bolesti kolien, bedrových kĺbov, ramien.

Faktom však je, že ochorenia kĺbov postihujú viac ženy ako mužov. Dôvodov, prečo ich kĺby bolia, je veľa: od nadmernej záťaže, kam môžeme zaradiť aj tehotenstvo, pôrod, sedavé zamestnanie, domáce práce, diéty a nadváhu, až po iné diagnózy, ktoré idú ruka v ruke s bolesťami kĺbov a genetické predispozície.

Účinná úľava od bolesti kĺbov

Odhaliť skutočnú príčinu bolesti kĺbov dokáže iba odborné lekárske vyšetrenie. Samozrejme, tomu sa zvyčajne vyhýbame tak dlho, ako sa dá.

V prípade akútnej bolesti kĺbov, ktorá nebola spôsobená úrazom, môžeme s návštevou lekára pár dní počkať a skúsiť boľavé miesto vyliečiť doma.

Pomáha pritom napríklad krém Aflamil s aktívnou látkou aceklofenak. Má protizápalové účinky a zároveň dokáže tíšiť bolesť. Keďže sa používa lokálne na kožu, nezaťažuje žalúdok, obličky ani pečeň, čo je veľmi výhodné. V prípade akútnej bolesti sa dá navyše skombinovať aj s iným liekom na jej tlmenie.

Kedy vyhľadať lekára

Ak však bolesť pretrváva aj po dvoch-troch dňoch domácej liečby a nedá vám v noci spať, určite treba vyhľadať lekársku pomoc.

Odborník možno príde na to, že stačí vymeniť topánky a bude po probléme. No môže prísť aj na to, že dôvodom bolesti kĺbov je osteoporóza, dna, rakovina, infekcia…

Určite to nebudú na prvé počutie dobré správy, ale odhalenie príčiny bolesti znamená, že sa s ňou dá niečo robiť.

Zaujímavosti o kĺboch

  • najväčším a najkomplexnejším kĺbom je kolenný kĺb
  • najčastejšie používame sánkový kĺb
  • ramenný kĺb je najpohyblivejší
  • kĺby obsahujú tlakové receptory, vďaka nim môžeme „predpovedať“ počasie, v kĺboch cítime, že sa mení tlak vzduchu, teda, že sa zmení počasie
  • problémy s kĺbmi má 49 % ľudí s ochorením srdca, 47 % pacientov s cukrovkou a 44 % trpiacich na vysoký krvný tlak