Prejsť na obsah

Bolesti chrbta a kĺbov po práci v záhrade? Dnes radí ortopéd

Tak sme sa predsa len dočkali! Zima sa konečne skončila, treba sa pustiť do prác v záhrade. Ako sa pri nej vyhnúť bolesti chrbta a kĺbov? Ortopéd vám poradí, aká je prevencia bolestivých následkov namáhavej práce v záhrade. 

Čítať ďalej

Iba ten, kto má záhradu, vie, koľko je v nej na jar roboty. A čas tak letí! Treba rýľovať, siať, sadiť, hnojiť, vertikutátorovať, orezávať, prestrihávať, hrabať, kosiť, polievať… Všetko chceme stihnúť za pár dní. Ortopéd to však vidí inak.

Rizikové pohyby pri prácach v záhrade

Podľa ortopéda MUDr. Jozefa Vojtaššáka, PhD. MPH., sú pri práci v záhrade najviac rizikové tie pohyby, na ktoré nie sme zvyknutí, respektíve na ne nie je prispôsobený náš pohybový aparát. „Za rizikové považujeme kombinácie pohybov, ktoré obsahujú rotáciu a zohýbanie, zdvíhanie bremien a väčšinu prudkých, švihových pohybov. Pokiaľ sa pohyby vykonávajú technicky správne a pomaly, bez prítomnosti prudkých pohybov, eliminujeme riziko poškodenia jednotlivých štruktúr pohybového aparátu,“ vysvetlil ortopéd.

Ak si však nedáme pozor a pohyby budú ostré a záťaž enormná, skôr či neskôr nás čakajú bolesti a preťaženie chrbta, kĺbov, ramien aj rúk. Neprimeraná záťaž vedie k rozvoju nepríjemných bolestivých stavov, opuchov a obmedzeniu hybnosti kĺbov,“ upozorňuje J. Vojtaššák. 

práca v záhrade a bolesť chrbta a kĺbov

Ako sa vyhnúť bolesti chrbta po namáhavom dni v záhrade?

Samozrejme, práce v záhrade treba urobiť. Odborník však odporúča minimalizovať riziko nepríjemných bolestí vhodnou prevenciou.

„Ťažkú fyzickú prácu odporúčam robiť po etapách s dostatočným časom na oddych, pri práci používať také pohybové vzorce, aby sme nepociťovali bolesť pohybového aparátu, a používať vhodné ochranné pomôcky. Pokiaľ sú kĺby alebo chrbtica postihnuté chronickým ochorením, je viac ako rozumné používať ortézy, bedrový pás a podložky na zmiernenie tlaku,“ odporúča ortopéd. Záhrada má byť predsa miestom na relax, nie na zničenie tela.

práca v záhrade a bolesť chrbta a kĺbov

Kedy je čas na pauzu?

Je nám jasné, že človek sa niekedy ani pri najlepšej vôli a dôkladnej prevencii úrazu alebo bolesti nevyhne. No vtedy je naozaj najvyšší čas dať si pauzu.

„Základom je prerušenie fyzickej aktivity a aplikácia protizápalovej liečby. Tá má väčšinou aj kombinovaný analgetický účinok, napríklad ak je v kréme na svaly a kĺby použitá molekula aceklofenak,“ radí ortopéd Vojtaššák. Túto účinnú látku obsahuje práve krém Aflamil, ktorý utlmí prípadný začínajúci zápal a uľaví aj od bolesti. Vyskúšajte ho aplikovať po dobu niekoľkých dní, aby bol jeho účinok dostatočný. „Ak bolesti po krátkej domácej liečbe, ktorá môže trvať od niekoľkých hodín do pár dní, neustupujú, odporúčam odborné vyšetrenie,“ odporúča ďalej ortopéd Vojtaššák.

Keď bolí karpálny tunel

Keď sa pri práci v záhrade ohlási bolesť karpálneho tunela, masáž bolestivého miesta nie je podľa odborníka správna.

„Mnoho ľudí trpí po práci v záhrade bolesťami karpálneho tunela. Aj tu odporúčam aplikovať krém s aceklofenakom a dopriať ruke niekoľkodňový pokojový režim. Viem, že len čo bolesti trochu ustúpia, hneď sa púšťame znovu do práce, ale tým zvyšujeme riziko, že sa zápal nevylieči, naopak, rozvinie sa a potom si v záhrade, takpovediac, neškrtneme celé týždne,“ uzatvára J. Vojtaššák.

Čítali ste tento článok počas pauzičky medzi rýľovaním a sadením? Gratulujeme! No nie je nutné pustiť sa hneď a zaraz znovu do práce. Doprajte telu oddych. Záhrada je na to ako stvorená!

Kde ho kúpiť? 

AFLAMIL 15 mg/g krém kúpite v kamenných lekárňach alebo online.

Kde ho kúpiť?