Skip to content

Turistika bez bolesti

Turistika, teda chôdza v prírode či pri objavovaní nových miest, je jedným z najdostupnejších a zároveň najprirodzenejších športov. Ponúka zážitky aj benefity pre telo. Najmä v prípade, ak je turistika bez bolesti. 

Čítať ďalej

Je dokázané, že turistika prospieva zdraviu – znižuje krvný tlak, pomáha odbúravať zásoby tuku aj stres a, naopak, prináša porciu endorfínov.

Že sa pri výstupe do kopca zadýchame, nemusí byť príjemné, ale je to súčasť tohto pekného športu. Že nás počas turistiky alebo po nej bolia nohy, najmä kolená, už také prirodzené a príjemné nie je. Turistika bez bolesti si vyžaduje správnu prípravu.

Dobrá príprava, aby bola turistika bez bolesti

Príčina bolesti kolien pri turistike môže tkvieť v:

  • slabom (oslabenom) stehennom svalstve,
  • oslabenom alebo poškodenom kolennom kĺbe,
  • nesprávnej obuvi,
  • precenení svojich síl a nevyužívaní pomôcok.

Ak viete, že máte s kolenami problém, s bolesťou zrejme počítate pri každej túre. Pomôcť môže naplánovanie vhodnej trasy, na ktorej prevýšenia nevadia, ale strmé zostupy áno. Hanba-nehanba, ak je možnosť, radšej využite lanovku, aby vás nohy dobre niesli aj zajtra na ďalšej túre.

Bolesti kolien pri turistike pomôže minimalizovať alebo zmierniť používanie turistických paličiek. Jednak pomôžu odľahčiť tlak vyvíjaný na nohy a zároveň dávajú do pohybu aj svaly rúk a chrbta, ktoré sa pri túrach využívajú menej.

turistika bez bolesti

Čo majú spoločné topánky a kolená?

Kvalitné turistické topánky, ktoré sú aspoň o pol, maximálne však o jedno číslo väčšie, než je vaša noha, sú samozrejmou výbavou každého turistu, ktorý po výlete nechce zbytočne trpieť.

Okrem otlakov a odrenín na nohách pomáha kvalitná obuv predchádzať zbytočnému preťaženiu dolných končatín. Ak ste už niekedy zažili kráčanie v nepohodlných topánkach, tak viete, že chodidlá vtedy kladiete iným spôsobom, tak, aby ste sa vyhli bolesti. A to je ako tanec na visutej hrazde: pri každom kroku hrozí, že si podvrtnete členok, nedajbože koleno, a že preťažíte svalstvo nôh.

Riešenie bolesti

Každý správny a najmä predvídavý turista má so sebou vždy aj malú lekárničku s obväzmi a náplasťami. Pre každý prípad by v nej mala byť aj nesteroidná masť na tíšenie bolesti, prípadne liečenie zápalu svalov a kĺbov.

Čím skôr si boľavé koleno alebo stehno natriete krémom Aflamil s aktívnou látkou aceklofenak, tým väčšia je šanca, že sa bolesť rýchlo zmierni a túru dokončíte s úsmevom.

Ak bolesť neustúpila alebo sa po túre vrátila, krém môžete použiť znova, pretože je na vonkajšie použitie – nemá vedľajšie účinky, nepreťažuje tráviaci systém a nemôžete sa ním predávkovať.

Samozrejme, ak bolesť pretrváva aj nasledujúce dni, odporúčame túry na niekoľko dní vynechať, pokračovať v liečbe Aflamilom a v prípade nezlepšeného stavu vyhľadať lekársku pomoc.

Aby kolená netrpeli

  • dbajte na vhodnú obuv
  • vyhýbajte sa strmým zostupom
  • využívajte benefity pomôcok, ako sú turistické paličky, kolenné bandáže a ortézy
  • posilňujte svaly a kĺby nôh pravidelnou chôdzou aj mimo turistickej sezóny
  • snažte sa nemať nadváhu
  • bolesť tíšte v prvom rade krémom, napríklad s účinnou látkou aceklofenak, aby ste si tabletkami nezaťažili aj trávenie, pečeň a obličky