Skip to content

Aj nesprávne dýchanie vplýva na bolesti chrbta

Nesprávne držanie tela, neprirodzený pohyb, nadmerná záťaž, ale aj nesprávne dýchanie môžu spôsobovať bolesti chrbta. Ako súvisí dýchanie s chrbticou a s bolesťami chrbtice?

Čítať ďalej

Fyzioterapeuti v tom majú jasno – väčšina pacientov, ktorí k nim prídu pre problémy s boľavým chrbtom, má okrem iného problém s dýchaním. Niežeby sa nevedeli nadýchnuť alebo vydýchnuť, ale túto pre telo prirodzenú aktivitu robia nesprávne.

Správne dýchanie

Podľa správnosti by sme mali dýchať až do bránice, čo je hlavný nádychový sval. Vzduch by mal teda prúdiť z nosa či úst cez hrudník až dole do brucha. Okrem iného sa tým aktivizuje panvové dno.

Najmä ženy, ktoré často sťahujú brucho, dýchajú iba hornou polovicou hrudníka a pomáhajú si pri tom ramenami.

Týmto spôsobom sa však preťažujú svaly krku a brušná dutina nemôže relaxovať. Okrem toho, že to môže spôsobiť útlak vnútorných orgánov, bývajú výsledkom takéhoto spôsobu dýchania bolesti chrbtice.

 

Zdroj: www.istockphoto.com

Sústredený pohyb

Okamžitú úľavu sústredené správne dýchanie, samozrejme, neprinesie. Ale môže pomôcť. Okrem toho treba vyriešiť problém s boľavým chrbtom alebo boľavou chrbticou.

Vo väčšine prípadov ochorení chrbtice ide o funkčné, teda zvratné, reverzibilné poruchy. V akútnom štádiu, keď dominuje silnejšia bolesť, je nevyhnutný prísny pokojový režim, vhodne doplnený liekmi proti bolesti či svalovým kŕčom. Po odznení tohto akútneho štádia treba začať s cielenou rehabilitáciou, aby sme chrbticu spevnili a vyhli sa podobným ťažkostiam v budúcnosti,“ vysvetľuje neurológ doc. MUDr. Michal Minár, PhD.

Teplo a dobrý krém

Nech je príčina bolesti chrbta akákoľvek, treba si dopriať pokoj na lôžku. Aj tam môžeme sústredene dýchať až do bránice. A čo ešte pomáha?

„Teplo na oblasť chrbta pôsobí proti svalových kŕčom a zmierňuje bolesť. Lieky proti bolesti síce chrbticu nevyliečia, ale pomôžu prekonať akútny bôľ. Ešte vhodnejší ako tabletka je lokálny krém, napríklad s obsahom aceklofenaku, ktorý nezaťaží tráviaci trakt ani pečeň a zároveň uľaví od bolesti,“ pokračuje neurológ.

Aceklofenak obsahuje Aflamil krém, ktorý patrí medzi voľnopredajné nesteroidné antiflogikum.

Bolesť chrbta mení život

Bolesť chrbtice – bez ohľadu na to, či je spôsobená nesprávnym dýchaním alebo oslabením početných drobných (paravertebrálnych) svalov chrbtice, ktorých úlohou je stabilizácia a správne držanie chrbtice – zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu života.

„Bolesť chrbtice, ale všeobecne akákoľvek bolesť negatívne vplýva na spánok, náladu aj pracovný výkon, čo výrazne znižuje celkovú kvalitu života pacientov,“ potvrdzuje aj MUDr. M. Minár.

Veľmi dôležitá je preto prevencia – správne držanie tela, pravidelný pohyb, kompenzačné športy po jednostrannej záťaži a aj taká zdanlivo nepodstatná vec, akou je správne dýchanie.

Zdroj: www.istockphoto.com

Ako správne dýchať?

Dôležité je dýchať prirodzeným tempom. Pomalé alebo rýchle, plytké alebo hlboké dýchanie sú extrémy, ktoré nie sú vhodné.

Správne dýchanie sa dá naučiť, aj keď sme už dávno dospelí. Cvičiť sa dá pri práci, doma, počas športu, až sa zo sústredenej aktivity stane zvyk a potom sa už na dýchanie nebudeme tak zameriavať.

Správne techniky dýchania sa dajú nájsť v mnohých videách na internete. Ak však trpíte bolesťami chrbta, ideálne je navštíviť po odznení akútnej bolesti fyzioterapeuta, ktorý pomôže s funkčnými poruchami chrbtice a zároveň vám vysvetlí, ako správne dýchať.