Skip to content

Nízke teploty počas jesenných a zimných dní sú častou príčinou prechladnutí. Prechladnuté kĺby a svaly sú veľkou nepríjemnosťou. Čo robiť, ak nám prechladnú kĺby alebo svaly? Môžeme sa tomuto problému vyhnúť? Existuje účinná samoliečba? 

Prejavy zápalu kĺbu a svalu

Hlavným prejavom zápalu v tele je bolesť spolu so zvýšenou teplotou, sčervenaním a opuchom.

Zápal kĺbu sa prejavuje obmedzenou hybnosťou a pri zanedbaní sa môže objaviť poškodenie samotného kĺbu. Zápal svalu sa ohlasuje oslabením sily postihnutého svalu, nemožnosťou aktívneho pohybu a v neskorších štádiách dochádza k úbytku svalstva,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák, PhD. MPH.

bolesti chrbtice a kĺbov

www.istockphoto.com

Príčiny zápalu

U mladšej generácie spôsobuje zápal kĺbu či svalu preťaženie pri športe, zranenie, zlý životný štýl alebo časté infekcie.

Starších ľudí môžeme zase počuť, ako sa sťažujú na bolesť kolien, bedrového kĺbu, prípadne kĺbov na prstoch.

„Ak hovoríme o zápale na kĺboch či svaloch, najčastejšie ide o degeneratívne procesy alebo reumatické ochorenia,“ objasňuje ortopéd. Ľudsky povedané – degeneratívny proces je postupné zoslabovanie životaschopnosti našich tkanív. Je to prirodzený proces, ktorý sa deje v každom ľudskom tele. Chrupavky sa postupne opotrebúvajú, znižuje sa množstvo maziva v okolí kĺbu, a tým sa zvyšuje trenie, oslabujú sa väzy a svaly.

Pozor na chlad

Medzi možné príčiny vzniku zápalu kĺbov a svalov sa radí aj chladné počasie.

„Ak je pôsobenie chladu na tkanivá dlhšie, zhoršuje sa mikrocirkulácia, čo vedie k chronickému postupnému preťažovaniu až poškodzovaniu kĺbov a svalov,“ vysvetľuje MUDr. Vojtaššák. „Najviac náchylní na zápaly spôsobené chladom sú pacienti, ktorí trpia degeneratívnymi poruchami kĺbov alebo svalov. Toto riziko je hlavne u starších ľudí,“ dopĺňa.

prechladnuté kĺby a svaly

www.istockphoto.com

Pokiaľ pociťujete zhoršovanie stavu aj po pravidelnej aplikácii krému Aflamil s aceklofenakom alebo sa objavia varovné príznaky infekčného ochorenia – výrazné začervenanie postihnutého miesta, teplota, krvácanie či nemožnosť záťaže kĺbu –, navštívte radšej lekára.

6 odporúčaní, ako nenechať svaly a kĺby prechladnúť

  • Teplé oblečenie – nenechajte svoje kĺby a svaly vystavené chladu príliš dlho. Oblečte sa tak, aby vám nebola zima.
  • Vyhnite sa ofúknutiu – dávajte si pozor na to, aby ste sa nespotili a následne svoje telo nevystavili chladnému vzduchu.
  • Pravidelný pohyb – aktivita pomáha nášmu telu udržiavať v dobrej kondícii nielen svaly, ale aj kĺby.
  • Nič sa nemá preháňať – nevrhajte sa strmhlavo do nových športov, hlavne v zime. Pripravte svoje telo na zvýšenú záťaž počas teplejších mesiacov a neskôr v zime sa vyhnete ich preťaženiu.
  • Regenerujte svoje telo – dostatočne oddýchnuté svaly a kĺby sú menej náchylné na zápaly a zranenia.
  • Zdravá strava – poskytnite svojim kĺbom a svalom dostatočnú výživu. Odvďačia sa vám dlhoročnou bezproblémovou službou aj počas zimy.