Skip to content

Zimné športy a úrazy: Prvá pomoc v krokoch

Nielen lyžovanie alebo korčuľovanie zaraďujeme medzi zimné športy, pri ktorých si môžeme spôsobiť úrazy. Na každý druh športu sa vždy vopred pripravme, aby sme sa nezranili. Ak sa tak stane, mali by sme zachovať chladnú hlavu a správnym spôsobom poskytnúť prvú pomoc.

Čítať ďalej

Najčastejšie úrazy v zime

Podľa štatistík sú najfrekventovanejšie úrazy pri zimných športoch zlomeniny kostí, poranenia chrbtice a hlavy a tiež vyvrtnutia. Mnohým by sa dalo vyhnúť nielen dobrou výbavou určenou na konkrétny zimný šport, ohľaduplným správaním a tiež nepreceňovaním vlastných síl. V každom ročnom období a v zime zvlášť je pred začiatkom športovej aktivity dôležitá rozcvička, teda zahriatie svalov.

www.istockphoto.com

Ako si poradiť s menším zranením?

Niektoré zranenia v zime sú fakt škaredé a vyžadujú si poskytnutie správnej prvej pomoci a rýchly zásah odborníka (horskej služby, lekára). Pri menej závažných (napríklad vyvrtnutí členka alebo narazení zápästia) je postup prvej pomoci ľahký a liečba sa dá zvládnuť aj v domácom prostredí. Bolestivú lokalitu znehybnite a rozhodne nejaký čas nešportujte. Na postihnuté miesto aplikujte protizápalový krém Aflamil, ktorý si poradí s bolesťou.

Prvá pomoc pri úrazoch v krokoch

Postup pri ošetrovaní úrazu pozostáva z niekoľkých krokov. Najskôr treba skontrolovať, či je zranený pri vedomí. Ak áno, je dôležité stále s ním komunikovať. „Ak zranený komunikuje zrozumiteľne, máte asi dve minúty na druhotné vyšetrenie – kontrolu zraneného od hlavy po päty. Pýtajte sa ho, či nemá bolesti v niektorej časti tela,“ radí inštruktorka prvej pomoci Mgr. Andrea Stískalová, Dipl.s.

www.istockphoto.com

Zlomenina

Zdeformovaná končatina naznačuje, že môže byť zlomená. Šetrne ju zafixujte. Pri otvorenej zlomenine sa nedotýkame rany, ale je dôležité zastaviť krvácanie. Ak nemáme obväz, ako škrtidlo použijeme čokoľvek, čo je poruke – šál, opasok, iný kus oblečenia. Celý čas pritom so zraneným komunikujeme. „Kontaktovanie záchrannej služby a prevoz do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia je samozrejmosťou pri každom type úrazu,“ dopĺňa A. Stískalová.

Vyrazený dych

Pády svojím spôsobom patria k lyžovačke, sánkovačke aj ku korčuľovaniu. Človek sa pri nich nemusí zákonite zraniť, napriek tomu mu pád môže vyraziť dych. Pohľad na človeka s vyrazeným dychom nie je príjemný, ale základné pravidlo je nepanikáriť a zachovať pokoj. Človek s vyrazeným dychom je vystrašený aj bez toho a potrebuje podporu. „Vyrazený dych väčšinou nie je stav, ktorý ohrozuje život človeka. Trvá približne 30 sekúnd a sám odznie. Ak ide o dieťa, tak ho posaďte a jemne poklepávajte po chrbte alebo ho jemne krúživými pohybmi na chrbte masírujte,“ dáva poslednú radu odborníčka na prvú pomoc.

Pri zimnom športe sa vyplatí