Najčastejšie nočné bolesti
Niektoré poškodenia organizmu sa bolesťou prejavujú najmä v noci. Takto sa nočným trápením o slovo hlási napríklad zubný kaz, zápal karpálneho tunela, ale aj poškodenia chrbtice, svalov a kĺbov.
Prečo práve v noci? „Počas spánku nastáva útlm telesných funkcií, pretože v noci sa aktívne nevyužívajú, napríklad dochádza k relaxácii kostrového svalstva. Znižuje sa počet vnemov, ktoré mozog počas spánku zaznamenáva. Pri denných aktivitách spracováva veľa podnetov z okolitého sveta, preto slabú bolesť nevníma tak intenzívne ako v noci,“ vysvetlil ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.
www.istockphoto.com
Nepríjemná bolesť zubov
Bolesť zubov patrí medzi tie, ktoré v noci určite prežívame intenzívnejšie ako cez deň. Stomatologička MDDr. Romina Tvrdoňová upozorňuje, že bolesť nemusí automaticky signalizovať zápal. „Ak je zub citlivejší po jedení alebo po večernej hygiene ústnej dutiny, teda po kontakte s teplým jedlom alebo studenou vodou, môže ísť teoreticky o zubný kaz. Citlivosť a bolesť zubov však môžu byť aj dôsledkom nadmerného stresu prežívaného počas dňa. Vtedy má človek podvedome zaťaté zuby, zovretú sánku a keď sa v noci uvoľní, nastúpi bolesť.“
V prípade, že v noci škrípete zubami, výsledkom môže byť tiež bolesť. „Pokiaľ pretrváva alebo zuby citlivo reagujú po kontakte s teplým či studeným, odporúčam navštíviť stomatológa. Situácia sa sama od seba nezlepší, ale, naopak, bude sa zhoršovať,“ upozorňuje stomatologička Romina Tvrdoňová.
Bolesť svalov a kĺbov
Svaly a kĺby sa môžu v noci prihlásiť o slovo aj pre ďalšie príčiny. „Jednou z nich je zmena polohy tela, vynútená poloha pri spánku a znížené prekrvenie svalstva a kĺbov,“ pokračuje ortopéd J. Vojtaššák. „Vynútená poloha tela v kombinácii s degeneratívnymi zmenami môže zvyšovať tlak na poškodené štruktúry, napríklad na vysunutú medzistavcovú platničku, na šľachy a nervy pri syndróme karpálneho tunela alebo na výrastky pri opotrebovaní kĺbov.“
Nech je príčina nočnej bolesti akákoľvek, všetko, po čom uprostred noci túžime, je, aby prešla, uľavilo sa nám a mohli sme spať.
Preto sa liečba väčšinou začína v domácom prostredí takzvanou „samoliečbou“. Skúšame inú (úľavovú) polohu, rôzne ortopedické pomôcky, podložky, vankúše, ktoré odľahčia preťažené časti tela. A, samozrejme, siahneme po liekoch.
„Pri bolestiach svalov a kĺbov odporúčame pri domácej samoliečbe namiesto liekov používať prioritne krémy s analgetickým účinkom, napríklad s aceklofenakom. Pomáha aj primeraná pravidelná športová aktivita, ktorá vedie k lepšiemu prekrveniu štruktúr pohybového aparátu, a tým k miernejším prejavom bolesti,“ radí ortopéd.
Pozor na chronickú bolesť
A určite netreba odkladať návštevu lekára. Lebo bude horšie… „Ak človek bolestivým stavom nevenuje pozornosť, napríklad nočným bolestiam, zvyšuje sa riziko prechodu ochorenia do chronického štádia, ktoré sa následne ťažšie lieči,“ hovorí ortopéd.
Tíšenie bolesti neodstráni jej príčinu, čo je princíp liečby. Platí, že čím skôr sa s liečbou začne, tým je rýchlejšia, lacnejšia a riziko trvalých následkov menšie.