Skip to content

Bolesti krčnej chrbtice. Ako sa ich zbaviť?

Hlava sklonená nad mobilom, sedenie za volantom alebo za počítačom, zlá poloha počas spánku, nesprávny vankúš a mnoho ďalších príčin spôsobuje nepríjemné bolesti krčnej chrbtice. Prezradíme vám, ako si s nimi poradíte.

Čítať ďalej

Krčná chrbtica má tri základné funkcie. Chrániť miechu, byť oporou hlavy (váži v priemere 5 kg) a dovoľovať pohyb hlavy. Dlhodobý strnulý sklon hlavy je dôvodom bolesti krčnej chrbtice.

www.istockphoto.com

Bolesti chrbtice: Ako s nimi bojovať?

Neprezradíme nič nové, keď zas a znova napíšeme, že prevenciou bolesti krčnej chrbtice či bolesti pohybového aparátu vôbec je správny pohyb.

Napriek tomu, že to všetci vieme, málokedy si dávame pozor na to, ako sedíme za stolom, v škole, pred televízorom. A taktiež venujeme málo pozornosti držaniu tela pri pohybe – ktorého máme všeobecne menej.

Nie nadarmo sa hovorí, že sedenie je novodobé fajčenie – droga 21. storočia, ktorá ničí zdravie.

Najlepšia rada, ako bojovať proti bolesti krčnej chrbtice, je prevencia. Pri akútnej bolesti chrbtice je prvou pomocou pokoj na lôžku, uvoľnenie svalov, suché teplo a aplikácia krému Aflamil, ktorý má aj protizápalové účinky.

www.istockphoto.com

Lieky neliečia, ale pomáhajú

Lieky na bolesť chrbtice zvyčajne neodstraňujú príčinu, ale dôsledok problému. Napríklad zápal, ktorý vznikol v dôsledku dlhodobého neprimeraného namáhania chrbtice.

Užívanie liekov, ktoré sú určené konkrétne na bolesť svalov a kĺbov, musí predpísať lekár. Samozrejme, zaťažujú tráviacu a vylučovaciu sústavu, ale pomáhajú poškodenému miestu regenerovať sa.

Bez rizika vedľajších účinkov sa dá aplikovať krém s obsahom rovnakej aktívnej látky, ako majú tabletky. Vhodnou je práve účinná látka aceklofenak, ktorá sa nachádza v kréme Aflamil. Účinok je takmer totožný s liekmi s tým rozdielom, že krém je v lekárni na voľný predaj a na boľavú krčnú chrbticu sa dá použiť aj niekoľkokrát za deň.

Čas navštíviť odborníka

Pokiaľ sa vaše bolesti krčnej chrbtice nezmiernia do 48 hodín odvtedy, ako ste si dopriali pokoj na lôžku a boľavé miesto natierali Aflamil krémom, prípadne zaznamenáte zhoršenie, je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc.

Pomôcť by mal ortopéd alebo neurológ v kombinácii s fyzioterapeutom (rehabilitačným pracovníkom).

Čím dlhšie budete s návštevou odborníka otáľať, tým dlhšie bude trvať vaša rekonvalescencia a bolesti chrbtice.

Popri liečbe môžete vyskúšať aj zmenu polohy pri spánku, výmenu vankúša, prípadne matraca, zmeniť pracovnú stoličku, zmeniť nastavenie výšky monitora a volantu v aute.

Dennou rutinou by mala byť krátka, približne polhodinová prechádzka. Každá pozitívna zmena sa odrazí na úspešnosti odstránenia nepríjemností s bolesťami krčnej chrbtice.