Telesný tuk nie je nepriateľ
Telesný tuk určite nie nepriateľom človeka – pokiaľ ho nie je priveľa. Plní mnoho dôležitých funkcií – je to zásobáreň energie, pomáha pri chemických procesoch, kedy sa vytvárajú hormóny a vstrebávajú niektoré vitamíny, chráni orgány pred nárazmi a udržiava ich aj celé telo v teple.
Nepriateľom sa tuk stáva vtedy, keď sa začne v nadmernom množstve hromadiť, obaľovať vnútorné orgány, znižovať elasticitu ciev a zaťažovať pohybový aparát.
www.istockphoto.com
Dôsledky obezity pre naše telo
Nadváha sa nedá skryť, na človeku ju poznať na prvý pohľad. Čo však nie je vidieť, sú všetky zdravotné riziká, ktoré so sebou nesie. Patrí medzi ne zvýšené riziko rozvinutia cukrovky, vysoký krvný tlak, problémy s vnútornými orgánmi (pečeň, črevá, obličky) a tiež problém s kĺbmi.
Najčastejšie sú v dôsledku obezity preťažené kolenné a bedrové kĺby. Najskôr „iba“ pobolievajú, čo čiastočne limituje schopnosť pohybu. „Nižšia funkčná schopnosť záťaže kĺbov v kombinácií s neprimeranou a nepravidelnou záťažou, napríklad v dôsledku nadváhy a obezity, vedie k preťaženiu týchto kĺbov a k rozvoju nepríjemných bolestivých stavov, opuchov a k obmedzeniu hybnosti kĺbov,“ vysvetlil ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.
V tomto štádiu treba určite spozornieť a začať s bolesťou aj nadváhou niečo robiť. „V prípade bolesti a obmedzení funkcie kĺbov alebo svalov je štandardná prax väčšiny z nás domáca samoliečba. Adekvátnu dobu odporúčam pokojový režim a aplikáciu protizápalových a bolesť tlmiacich krémov namiesto užívania liekov. Napríklad krém Aflamil s aktívnou látkou aceklofenak, má analgetické aj protizápalové účinky,“ dáva radu ortopéd.
Ďalšie pretrvávanie bolesti, ale aj ďalšie zaťažovanie kĺbov nadváhou, môže viesť až k rozvinutiu zápalu a napríklad ku vzniku revmatoidnej artritídy. Zaujímavé pritom je, že zvýšené riziko vzniku tejto choroby majú ženy, ktoré trpeli nadváhou alebo obezitou v mladosti.
Obmedzenie pohybu kvôli bolestiam svalov a kĺbov spôsobuje ďalšie a ďalšie zdravotné ťažkosti a celkové chradnutie tela. Vylúčené nie je ani atrofovanie svalstva.
Trvalé dôsledky obezity pre naše kĺby
Vzniká začarovaný kruh, z ktorého sa ťažko vystupuje, pretože odbúranie nadmerného tuku pri zdravotných problémoch a bolestiach kĺbov je náročné. V každom prípade pritom treba spolupracovať s odborníkmi – diabetológom, odborníkom na výživu a stravovanie aj s osobným trénerom.
Obezita môže mať dokonca trvalé následky na zdravie našich kĺbov. Tým, že zvyšuje záťaž na kĺby, môže spôsobiť opotrebovanie chrupavky a zhoršenie stavu kĺbu. Aj keď sa človek s obezitou rozhodne pre chudnutie a úspešne schudne, môže sa stávať, že kĺby si na preťaženie zvyknuté poškodenie nezotaví a bolesť sa môže objaviť aj po rokoch života v štíhlom tele.
www.istockphoto.com
Najčastejšie dôsledky obezitou preťažených kĺbov
- osteortróza
- zápal kĺbov
- zranenia kĺbov
- ochorenia chrbtice
- znížená pohyblivosť
Odporúčané pohybové aktivity pre osoby s nadváhou
- chôdza – postupné zvyšovanie dĺžky prechádzok a rýchlosť chôdze
- plávanie
- cyklistika
- turistika
- šetrný aerobik – napr. nízke drepy, chôdza na mieste