Reumatické ochorenia
Pojem reuma počul snáď každý. Ide o tak rozšírené ochorenia, že takmer v každej rodine v Európe sa nájde aspoň jeden reumatik. Vedeli ste však, že reuma nie je len jedno ochorenie?
Medzi reumatické radíme vyše 200 rôznych ochorení. Ide o zápalové, často autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú najmä pohybový aparát – teda svaly, kĺby, šľachy či kosti.
Príčina vzniku reumatických ochorení nie je úplne jasná. Odborníci sa doposiaľ zhodujú, že ide o kombináciu genetiky a faktorov prostredia. Určitú úlohu však zohráva aj vek, pohlavie či rasa, keďže častejšie sa tieto ochorenia objavujú u starších osôb, žien, Afroameričanov či Hispáncov.
Najčastejšie reumatické ochorenia sú osteoporóza a reumatoidná artritída, ale patria medzi ne aj:
- Crohnova choroba,
- dna,
- ankylozujúca spondylitída,
- artróza,
- osteoartróza,
- psoriatická artritída,
- sklerodermia,
- systémový lupus erythemasosus.
- Hoci je každé reumatické ochorenie špecifické, mnohé, najmä tie, ktoré postihujú pohybový systém, spájajú príznaky, ako stuhnutosť kĺbov a pretrvávajúca bolesť.
Reumatická bolesť – ako si s ňou poradiť?
Už Hippokrates písal o horkom prášku z vŕbovej kôry, ktorý môže zmierniť reumatické bolesti. Z kôry vŕby sa neskôr izoloval salicín, ktorý viedol k objavu kyseliny salicylovej, a tá položila základy celej liekovej skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAIDs), do ktorej patria napríklad ibuprofén, kyselina acetylsalicylová, diklofenak, aceklofenak, ketoprofén, naproxén či iné bežne užívané analgetiká.
Našťastie, dnes už nemusíte hľadať vŕbu – stačí zájsť do lekárne alebo si osvojiť domáce rady na zmiernenie bolesti, ktoré spomíname na konci článku.
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAIDs) a paracetamol
Na trhu je množstvo voľnopredajných perorálnych liekov proti bolesti. Väčšina z nich obsahuje účinnú látku zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSAIDs), ktoré potláčajú bolesť i zápal, alebo paracetamol, ktorý zaberá na bolesť, ale na zápal nemá žiadny vplyv.
Nevýhodou perorálneho podania liekov zo skupiny NSAIDs (všetky spomenuté okrem paracetamolu), sú nežiaduce účinky, ktoré sa týkajú žalúdka, srdca či obličiek.
Nemali by ich užívať ľudia s astmou, ochoreniami žalúdka, zníženou zrážanlivosťou krvi, tehotné a dojčiace ženy alebo ľudia, ktorých do týždňa čaká operačný zákrok.
Silnejšie perorálne NSAIDs sú na predpis, a teda ich použitie je v rukách lekára.
Topické lieky – krémy, gély, masti
Ideálnym riešením na dlhodobé potláčanie reumatickej bolesti pohybového aparátu môžu byť lokálne prípravky, ktoré liečia len v mieste aplikácie, čiže nespôsobujú nežiaduce účinky typické pre perorálne podanie.
NSAIDs vo forme krému alebo gélu sú populárna voľba pri reumatických bolestiach. Štúdia z roku 2008 dokladuje, že topické NSAIDs sú pri reumatickej bolesti približne rovnako účinné ako perorálne NSAIDs, avšak omnoho menej prechádzajú do celého tela.
Medzi účinné látky používané v topických prípravkoch patria:
- aceklofenak (napríklad produkt Aflamil 15 mg/g krém, kliknite pre viac informácií),
- diklofenak,
- ibuprofén,
- naproxén.
Okrem týchto látok môžu na reumatickú bolesť pomôcť lokálne prípravky s rastlinnými výťažkami (kostihoj), prípravky s kapsaicínom, konská masť, prípadne iné chladivé alebo hrejivé prípravky, ktoré pomáhajú prekrviť postihnuté časti tela.
Domáce rady na reumatickú bolesť
Reumatici by mali mať dostatok pohybu a cvičenia. Pravidelný strečing udržiava kĺby v chode a zachováva dobrú pohyblivosť, čo je pri reumatických ochoreniach kľúčové, pretože časť pohybového aparátu zasiahnutá reumatickým zápalom postupne stráca schopnosť pohybu.
Na prekrvenie postihnutých častí tela dobre pôsobí aj masáž či aplikácia chladu a tepla.
Protizápalová diéta môže pomôcť znížiť úroveň zápalu v tele, ktorý je príčinou ťažkostí pri reumatických ochoreniach. Jej podstatou je vynechať sladkosti, vysmážané jedlá, fast food, spracované mäso a znížiť príjem živočíšnych bielkovín.
Určité protizápalové účinky boli pozorované aj pri zvýšenom príjme omega-3 mastných kyselín (napr. ryby, rybí olej) alebo kurkumy.