Preťaženie a podcenenie
Najčastejšími príčinami úrazov a bolesti pri športe je nevhodne nastavená záťaž. „Ľudia často nevedia, ako šport robiť správne, vynechávajú rozcvičky, zanedbávajú strečing,“ konštatuje ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík.
Ďalším dôvodom, prečo po športe trpíme, je neodhadnutie vlastných síl a zbytočná nadmerná záťaž. „Kým mladý organizmus je schopný zvládať a vyrovnať sa aj s väčšou záťažou, než na akú je prirodzene stavaný, v prípade neprimeranej záťaže zo športu sa okolo tridsiatky začnú objavovať problémy – zranenia, deformácie, výrastky.“
Zdroj: www.istockphoto.com
Čo robiť, ak bolia svaly po cvičení?
Fakt, že po behu nás môžeme trápiť bolesť lýtka a po hodine vo fitku budeme po cvičení vystavení bolesti bicepsu, by nikoho nemal odradiť od športovania.
Bolesť je však signálom tela, že niečo nie je v poriadku. Mali by nasledovať dve veci: uvedomenie, prečo po cvičení prichádza bolesť chrbta, svalov, kolien alebo čohokoľvek iného a tíšenie bolesti.
Lepšie podmienky
Prvé uvedomenie môže súvisieť s nevhodnou technikou cvičenia, s preťažením, s nevhodnou obuvou alebo zlým povrchom. „Ľudia si napríklad neuvedomujú, že pri behu na tvrdom povrchu je každý jeden krok úderom pre kĺb. A potom sa čudujú, že ich bolia kolená, pod kolenom, členky… Pritom je to prirodzená odpoveď organizmu na neprimeranú záťaž,“ hovorí ortopéd.
Skôr ako si znova obujeme tenisky (možné nové, lepšie tlmiace nárazy) a pôjdeme si zašportovať, treba boľavému miestu pomôcť. Na liečbu bolesti sú vhodné takzvané nesteroidné antireumatické liečivá s aktívnou látkou aceklofenak.
Aflamil krém v domácej lekárničke
Kým tabletky s aceklofenakom sú len na lekársky predpis, Aflamil 15 mg/g krém, ktorý tiež obsahuje aceklofenak, sa dá kúpiť bez receptu. Jeho výhodou je aj to, že bolesť v päte, kolene, lýtku či na inej časti tela tíši lokálne. Pôsobí teda presne tam, kde treba a pritom nezaťažuje trávenie.
Krém Aflamil okrem bolesti lieči aj zápal, ktorý vniká vo svaloch, kĺboch a šľachách v dôsledku ich preťaženia alebo úrazu.
Mať tento krém doma v lekárničke je dobrým riešením nielen pre aktívnych a rekreačných športovcov, ale aj pre ľudí vo vyššom veku. „Masť s účinnou látkou aceklofenak je vhodná aj na dlhodobé užívanie bez množstva nežiaducich účinkov v iných oblastiach,“ potvrdila farmaceutka PharmDr. Veronika Pytlová.
Pred ďalším cvičením
Športoví lekári odporúčajú vrátiť sa k športovej aktivite až potom, keď je preťažené alebo zranené miesto vyliečené. Inak sa zvyšuje riziko ďalšieho poškodenia organizmu, kedy sa už problém nebude dať vyriešiť tíšením bolesti.
Pred cvičením si teba urobiť rozcvičku na zahriatie svalov. Potom stačí telo namáhať telo tak akurát a po cvičení si všetky svaly dôsledne ponaťahovať strečingovými cvičeniami. Tak budeme mať zo športu naozaj úžitok a nie problémy.