Prejsť na obsah

Bolesť – čo je o nej dobré vedieť?

Bolesť je zmyslový vnem, ktorý nám dáva najavo, že s telom niečo nie je v poriadku. Aké druhy bolesti poznáme a ako ju účinne liečiť? 

Čítať ďalej

Hoci ide o nepríjemný pocit, bolesť je veľmi užitočný mechanizmus, ktorý upozorňuje na možné alebo aktuálne poškodenie tkaniva. Bolesťou nám naše telo dáva vedieť, že niečo nie je v poriadku.

Aké druhy bolesti poznáme? 

Bolesť delíme podľa dĺžky trvania na: 

  • akútnu, 
  • chronickú (dlhodobú). 

Podľa pôvodu na: 

  • nociceptívnu (týka sa receptorov bolesti), 
  • neuropatickú (týka sa nervov). 

Akútna bolesť nastupuje rýchlo, ale rovnako rýchlo po nasadení analgetík (lieky proti bolesti) ustupuje. Môže trvať niekoľko sekúnd až 12 týždňov. O akútnej bolesti hovoríme napríklad pri porezaní sa, vyvrtnutí členka, popálenine, zlomenine. 
 
Chronická bolesť je spojená s poškodením tkanív a zvyčajne trvá dlhšie ako 3 až 6 mesiacov. Výrazne znižuje kvalitu života. 
 
Nociceptívna bolesť vzniká dráždením receptorov bolesti, obvykle ide o akútnu bolesť. Dobre reaguje na analgetiká a protizápalové lieky. 
 
Neuropatická bolesť vzniká poškodením nervového systému. Má pálčivý charakter a často aj spravidla nebolestivé podnety spôsobujú bolesť. Na bežné protizápalové lieky a lieky proti bolesti reaguje slabo alebo vôbec. 

Ako na bolesť?

Výraznejšiu či dlhotrvajúcu bolesť netreba ignorovať – jednak treba pátrať po príčine vzniku bolesti, no zíde sa vedieť aj to, ako ju efektívne a účinne potlačiť.

Bolesť je jedným zo symptómov, ktoré do určitej miere viete riešiť svojpomocne (režimovými opatreniami alebo produktami z lekárne).

Ak cítite bolesť, telo vám dáva najavo, že tkanivo v danom mieste môže byť poškodené. V prípade bolesti pohybového aparátu zvykne pomôcť, ak si jednoducho oddýchnete a doprajete poškodenému tkanivu čas na regeneráciu.

Pomôcť môže aj studený obklad, najmä ak je prítomný zápal. Naopak, teplý obklad je vhodný na stavy, ako napríklad seknutie v krížoch.

Pomoc z lekárne

V lekárňach je navyše dostupný široký sortiment voľnopredajných liekov na bolesť (hovoríme im analgetiká). Na lokálnu liečbu bolesti môžete využiť topické prípravky (na kožu), čo sú napríklad krémy, maste, gély a podobne. Ich výhodou je, že nezaťažujú žalúdok a ich nežiaduce účinky sa vyskytujú zväčša iba na koži v mieste podania.

Topické prípravky nájdete aj ako kombináciu analgetickej zložky s chladivým alebo hrejivým efektom. Dostupné sú aj preparáty s protizápalovou látkou, ktorá okrem bolesti účinne potláča aj prejavy zápalu (napríklad Aflamil krém 15 mg/g).

Okrem topických liekov sú dostupné aj mnohé voľnopredajné perorálne lieky (tablety, kapsule, prášky…). Odborný personál v lekárni vám poradí a vyberie to najlepšie pre váš stav.

Ak už domáca starostlivosť a voľnopredajné lieky nepomáhajú, je čas obrátiť sa na lekárov.

V akých prípadoch navštíviť lekára? Čítajte ďalej.

Kde ho kúpiť? 

AFLAMIL 15 mg/g krém kúpite v kamenných lekárňach alebo online.

Kde ho kúpiť?